I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.
I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.
Family of four. We probably go through 10 to-12 eggs a day much of the time. Scrambled eggs, French toast, homemade bread, cookies, pancakes, frittatas, huevos rancheros tacos… It adds up. I recently started buying the 18-egg packs because it’s more cost-effective.
Same same. Family of 4, we use a bit over a dozen if I dont make quiche, 18 if I do.